En yakın seçim tahmini

13.06.2011 Kategori: Genel Seçim

En yakın seçim tahmini

SONAR Araştırma Şirketi, 12 Haziran genel seçimlerini en iyi tahmin eden kamuoyu araştırma şirketi oldu. SONAR, açıkladığı son ankette AK Parti’nin oy oranını yüzde 50.93, CHP’nin ise yüzde 25.78 olarak açıklamıştı.

Sonuçları merakla beklenen 12 Haziran genel seçimleri sonuçlandı. Seçim öncesi halkın nabzını tutan araştırma şirketleri, yaptıkları anketleri tek tek açıklamışlardı. Kimi AK Parti’nin oylarında azalma olduğunu söylerken, kimi MHP’nin baraj sorunu olduğunu iddia ediyordu. Hazırlanan ve basında da yer alan renkli tablolarla halkın eğilimi, partilerin alacağı oylar açıklanıyordu. Pazar günü ise vatandaş son sözünü söyledi. Peki hangi araştırma şirketi seçim sonuçlarını en yakın rakamlarla tahmin etti? Sandıktan çıkan sonuçlara göre SONAR Araştırma Şirketi, anket sonuçlarıyla 12 Haziran genel seçimlerine damgasını vurdu. SONAR’ın Genel Müdürü Hakan Bayrakçı, seçim öncesi AK Parti’nin yüzde 50.93, CHP’nin 25.78, MHP’nin 12.45, BDP’nin ise 4.87 oy alacağını açıklamıştı. SONAR özellikle AK Parti ve CHP’nin oylarında doğru tahminleriyle nokta vuruşu yaptı.
 

CHP’DE YANILDILAR

Kamuoyu araştırma şirketlerinden Tarhan Erdem’in sahibi olduğu Konda, yüzde 26.8 ile CHP’nin oyunu en yakın tahmin eden şirket olurken, Metropol ve A&G, CHP için yüzde 29-30 oy aralığını verdiler. Konsensus ise CHP’nin oyunu yüzde 28.3 olarak tahmin etti.

Tüm kamuoyu araştırma şirketleri, Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) desteklediği bağımsız adayların aldığı oy oranlarıyla ilgili olarak sonuca yakın tahminler yaptılar.

Kaynak: Habertürk
 

Yorumlar

Bu yazıya yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.